Terka

Terka… nazwa miejscowości pochodzi od słowa „Tharnka” czyli tarnina, jest jedną z najpiękniej położonych wsi w Bieszczadach usytuowaną w kotlinie nad rzeką Solinką o typowo górskim charakterze, wtulona pomiędzy masywy Tołsty (749m n.p.m.), Połomy (776m n.p.pm.) i Korbani (894m n.p.m.)

Jest jedną z najstarszych wsi założonych przez ród Balów z Hoczwi. Lokowana była na prawie wołoskim przed 1463r. Rok 1489 przynosi także wzmiankę, iż na położonym w okolicy wzgórzu noszącym do dziś nazwę Monaster (565m n.p.m) w XV – XVIIIw. istniał prawosławny klasztor Bazylianów.

Przed wojną liczyła około pół tysiąca mieszkańców.

Zabytki:

  • Dzwonnica parawanowa z XIX wieku – pozostałość po dawnej cerkwi greckokatolickiej. jendej z najpiękniejszych w Bieszczadach… ostała się tylko kamienna podmurówka.

  • Krzyż pańszczyźniany – w 1848 r. odbył się tutaj uroczysty „pogrzeb” pańszczyzny, polegajacy na zakopaniu księgi powinności wobec dworu przed zagrodą gospodarza, na którego przypadła kolej odrabiania pańszczyzny w dniu jej zniesienia. Miejsce to upamiętniono krzyżem, który zachował się do dzisiaj.

  • Kościół filialny, rzymskokatolicki, pw. Matki Bożej Szkaplerznej. Zbudowany w stylu neogotyckim w latach 1930-1932. Świątynia przetrwała II wojnę światową i do dziś służy mieszkańcom Terki.

  • Zbiorowa mogiła dla pomordowanych w 1946r. Na płycie przykrywającej symboliczny grób widnieją imiona i nazwiska zamordowanych mieszkańców. Natomiast na cokole zwieńczonym głowicą z płaskorzeźbą Matki Boskiej widnieje inskrypcja o treści „Świętej pamięci zmarłym tragicznie 9.VII.1946 – Rodziny„.
  • Przy moście na Solince żeliwny słupek z godłem Rzeczpospolitej Polskiej i datą 1927, służący kiedyś jako geodezyjny punkt wysokości do pomiaru poziomu wody.

  • W Terce przetrwało kilkanaście drewnianych chałup Bojkowskich. Jest to jedna z tych nielicznych miejscowości w wyższej części Bieszczadów, które w jakimś stopniu zachowały dawny rolniczy charakter.

Czadzie Sioło w Bieszczadach

Terka 114, 36-610 Solina

Katarzyna Grządziel 603 565 804 kasiagrzadziel@wp.pl

Opinie gości

Monika Czyża
Wyjątkowe miejsce...piękna chata,fantastyczna właścicielka-bardzo gościnna,chętnie dzieląca się swoją wielką wiedzą o okolicy.Czuć pasje!Polecam tym, którym nie straszne palenie w piecu i potrzebne wyciszenie.No i Bieszcady wokół!!!