Szlaki turystyczne i okolica

Terka leży przy drodze między Bukowcem a Dołżycą jest to jedna z najbardziej malowniczych ścieżek rowerowych i motorowych w kraju.

Meandruje pomiędzy bieszczadzkimi lesistymi wzgórzami i biegnie brzegiem rzeki Solinka przekraczając ją wielokrotnie.

  • Zielony szlak turystyczny (spacerowy) można dojść na przełęcz szczycisko w kierunku wsch.-poł. lub na Korbanie z masztem widokowym w kierunku północnym. Z Korbani rozciąga się panorama na Jezioro Solińskie i Połoninę Wetlińską
  • Niebieski międzynarodowy szlak rowerowy R-61 „Greenway Karpaty Wschodnie” należy do europejskiej sieci szlaków dziedzictwa przyrodniczo–kulturowego, zwanych GREENWAYS
  • Z przełęczy Pod Tołstą rozciąga się panorama doliny Sanu, długie pasmo Otrytu i pasma połonin Wetlińskiej i Caryńskiej.
  • Pieszo lub rowerem warto się wybrać do rezerwatu przyrody „Sine Wiry”, gdzie mozna podziwiać przełomy górskiej rzeki Wetliny. Wytyczona jest tu ścieżka widokowa. Do niedawna istniało tu małe jeziorko (zwane Szmaragdowym).
  • Łopienka to położona w zjawiskowej dolinie nieistniejąca wieś, możemy tutaj obejżeć perłe architektury odbudowana murowana cerkiew, którą można zwiedzać cały rok, latem odbywają się w niej nabożeństwa w dwóch obrządkach rzymsko- i greckokatolickim.
  • Z Łopienki można dojść na Przełęcz Hyrcza na której znajduje się kapliczka lub nowo wytyczonym szlakiem udać się na szczyt Korbani.
  • Świetny miejsce wypadowe do opuszczonych wsi Studenne, Krywe, Tworyle, Hulskie miejsca wciąż dzikie i tajemnicze… ostoje dzikiej zwierzyny, ślady dawnych zabudowań, cerkwiska ruiny cerkwi w Krywem.
  • Górzanka w miejścowości tej znajduje się piękna drewniana cerkiew pw. św. Paraskewy z 1835r. Obecnie kościół rzymskokatolicki z unikatowym na skale karpat rzeźbionym ikonostasem oraz ołtarzami bocznymi.
  • Polańczyk 15 km – Zalew Soliński czyli Bieszczadzkie morze. Największy sztuczny zalew w kraju mozliwość zwiedzania zapory wodnej od środka, wypożyczalnie rowerków wodnych, żaglówek i kajaków, knajpki, restauracje, cukiernie, koncerty, dyskoteki.
  • Cisna 15 km, galerie miejscowego rękodzieła, pracownia ikon, kultowa knajpa sekierezadą i wiele innych, koncerty, wernisarze, kolejka wąskotorowa z Majdanu.

 

Czadzie Sioło w Bieszczadach

Terka 114, 36-610 Solina

Katarzyna Grządziel 603 565 804 kasiagrzadziel@wp.pl

Opinie gości

Karolina Myśliwa
Wspaniale, cudownie i fantastycznie :D Do Czadziego jedzie się raz, a potem się już tylko tam wraca... jak tylko nadarza się okazja!